אלכוהול וגראס

אנחנו נוהגים לחשוב ששימוש בסמים או באלכוהול הוא סימן לרצון של המתבגר להיות עצמאי וגדול. אנחנו גם תופסים התנהגויות אלה כסמן של מרדנות. אך נראה שהיום אלה אינן המוטיבציות המובילות בבחירה של הבנים לצרוך סמים. למעשה, בניגוד לבני נוער שמבקשים למרוד, בנים רבים מספרים לנו שהעישון הופך אותם ליותר נעימים ומשתפי פעולה.

שתיית אלכוהול ועישון קנאביס מאפשרים לבנים להוריד את המסכה. האלכוהול מאפשר להם להרגיש יותר משוחררים ופעמים רבות עוזר להם לאזור אומץ ולהתחיל עם בנות. הגראס משחרר מעצורים בדרך אחרת ומאפשר להם לתקשר זה עם זה באופן "אמיתי" יותר. בעבר רוב הבנים היו שותים אלכוהול ומעטים היו צורכים גראס. כיום גיל שתיית האלכוהול ירד והשימוש בקנאביס הפך להיות כה שכיח, שבנים רבים כיום מעשנים לפני, בזמן ולאחר כל אירוע חברתי – בין אם זו מסיבת פורים בבית הספר, טיולים שנתיים, מסע ישראלי או מסע לפולין – הקנאביס חייב להתלוות לחוויה. כך הפך הקנאביס לדבק החברתי החדש, לדרך המלך להרגיש שייך וחלק מהקבוצה.

בקרב מתבגרים, התקדמות מצריכת קנאביס להתמכרות לקנאביס יכולה להתרחש במהירות רבה במיוחד.  השילוב בין ההיבטים החברתיים של גיל ההתבגרות לבין התפתחות המוח בתקופה זו הופכת בנים לפגיעים במיוחד. הסיבה לכך היא שמגיל ההתבגרות ועד גיל 25, עובר המוח "שיפוץ" נרחב כמעט כמו בחמש השנים הראשונות לחיים. שינויים דרמטיים אלה משפיעים על מהירות הלמידה של המוח – בין שמדובר במתמטיקה או היסטוריה, ובין שמדובר בהפנמה כי הקנאביס יכול להוות פתרון לתחושות נחיתות, שעמום ובעיקר חוסר שייכות.

עישון קנאביס מייצר חוויה שוויונית המקלה על החיבור לאחרים. בזמן העישון, מצטמצמים מתחים חברתיים, חוסר הביטחון וחוסר האמון, ובנים מצליחים להרגיש יותר בנוח עם אחרים.

הקנאביס עוזר להבין את ההדדיות שבמערכות היחסים אחרת מכפי שרבים ראו את הדברים קודם לכן. המטרה המשותפת, לרבות הגלגול המשותף, מייצרים תחושת קירבה ושייכות ומעוררים רצון להתייחס אחד אל השני בנועם ובהגינות. העישון מוביל לקבלה הדדית ולנוחות עם האחר.

הקירבה והאמון, זמניים ומוגבלים ככל שיהיו, גורמים לבנים להרגיש בטוחים יותר להתנסות באינטראקציות חברתיות עם אנשים שבדרך כלל היו נעשים חרדים סביבם.

אך כל הטוב הזה מגיע עם תג מחיר גבוה: צריך לעשן עם חברים, תמיד.

בעוד העישון מייצר חוויה חברתית מקרבת, המפגשים ללא עישון מלווים בתחושת ניכור, חוסר הנאה וריחוק. בשל כך, בנים רבים ייפגשו פנים אל פנים עם אחרים רק לצורך עישון ואילו מפגשים אחרים יעוררו מבוכה, חוסר נוחות ושעמום, וירגישו מיותרים.

מעבר לכך, המיומנויות החברתיות שהבנים מרגישים שהם מפתחים בזמן שהם מעשנים – הזרימה, השנינות, הפתיחות – אינן "זולגות" בהכרח למצבים שבהם הם לא מעשנים, והן משמרות תלות רבה בקנאביס.