בעיות משקל

בעיות משקל אצל מתבגריםמתבגרים – השמנת יתר

השמנת יתר בקרב מתבגרים, מעבר לכך שהיא לא בריאה ומסוכנת, היא פוגעת קשות בדימוי הגופני ובביטחון העצמי של המתבגר. מתבגרים הסובלים מהשמנת יתר מדווחים על קשיים ביצירת קשרי חברות, קשרים רומנטיים ורוב הזמן מרגישים שהם לא מספיק אטרקטיביים ואף פגומים. הם חווים בושה רבה על מי שהם, חוששים לחשוף לא רק את גופם ("אני אף פעם לא מוריד חולצה ליד אחרים") אלא גם את מי שהם באמת.

השמנת היתר נובעת מגורמים הקשורים לשינויים בתזונה ובדפוסי הפעילות הגופנית, גנטיקה, הורמונים שמופרשים בכמות מוגברת בגיל ההתבגרות וכן מגורמים פסיכולוגיים ההופכים את אכילת היתר למנגנון התמודדות עם קשיים יום יומיים.

אוכל היה מאז ומתמיד גורם מרגיע ומנחם. ככזה, התלות בו כפתרון להתמודדות עם עצב, כאב, בושה, כעס, תסכול  – יכולה להתרחש במהירות. "האכילה הרגשית" יכולה להפוך להיות אכילה כפייתית ודומה לא פעם להתנהגות התמכרותית. לא פלא הוא שקשה מאוד לשנות הרגלים אלה לאחר שהם התפתחו. קשה אך אפשרי – בעיקר דרך בנייה מוטיבציה הנשענת על חווית גאווה במי שהם, פיתוח חוויות הצלחה דרך שימוש בתזונה ופעילות גופנית נכונה, ולמידה של אמצעים חדשים לוויסות רגשות כואבים.